AutoCAD
( computer aided desing = konstrukce s podporou počítače )
AutoCAD je určen zejména pro tvorbu výkresů na počítači v mnoha nejrůznějších

oborech - stavebnictví, architektuře, strojnictví, elektrotechnice, atd. Tyto obory se od sebe podstatně liší, společným rysem pro všechny je potřeba zachytit grafickou informaci o různých částech reálného světa, uchovat ji a případně později modifikovat. AutoCAD je vytvořen jako systém s otevřenou architekturou, tzn., že uživatel si jeho prostředí může podle svých potřeb a podle oblasti, v které pracuje, doplňovat a přetvářet. Pro různé oblasti je vhodné používat profesionální nadstavby, které jsou vybaveny prostředky pro práci zaměřené právě na určitý obor.
AutoCAD má tyto hlavní části :
- jádro (ACAD.EXE, ACAD.CFG)
- AutoLISPAD
- SARX
- standardní zdrojové soubory - soubory fontů, čar, šrafovacích vzorů, atd.
Cena AutoCADu jako softwarového produktu společně s cenou potřebného

hardwarového vybavení a případně nadstavby je v porovnání s dalšími CAD systémy určenými pro počítače PC relativně vysoká, proto by měl vhodnost a nutnost jeho zakoupení uživatel nejprve dobře zvážit. Na trhu pro jednodušší aplikace (schémata, jednodušší výkresy) existují produkty levnější, ale zároveň méně vybavené, méně spolehlivé, s menší firemní podporou a většinou bez možnosti doplnění dalších modulů. AutoCAD je oproti tomu téměř univerzální a lze na něm provozovat nadstavby z úplně odlišných oblastí (především v síťových verzích, kde se střídají pracovníci různých oborů). AUTOCAD lze vhodně doplnit i jinými CAD systémy pro úvodní část projektování - zajímavá je v této souvislosti další nabídka firmy Autodesk - GENERIC CADD, AutoSketch.

První verze AutoCADu - R1 byla dodána na trh v listopadu 1982. Byl to soubor grafických prostředků pro kreslení a částečnou editaci výkresů. V dalších letech se vývoji tohoto produktu věnovala značná pozornost a s přínosem několika změn vznikaly vždy další verze AutoCADu.
Na jaře 1983 (R2) byla již možnost kótovat při dokoupení přídavku pro kótování.

Jednalo se však jen o kóty horizontální a vertikální. Na podzim téhož roku (R4) vznikly již další příkazy - kruhové pole, možnost psát svislý text u kót. Přepínání rastru, kroku atd. bylo přiřazeno funkčním klávesám. V této době byla také do AutoCADu vnesena možnost šrafování a kreslení od ruky.
V roce 1984 (R5) už AutoCAD uměl kreslit i přerušované čáry, menu bylo rozděleno do dalších submenu, uživatel mohl ukládat výkres bez opuštění grafického editoru (příkaz ULOŽ). Byla dodána další užitečná funkce - uchopování objektů za význačné body.

V květnu 1985 (R6) byl AutoCAD doplněn prototypovým výkresem a programovacím jazykem AutoLISP. V roce 1986 (R7) bylo provedeno velké rozšíření práce s textem, kótování, byl implementován příkaz na rozložení bloku, křivky nebo kóty na jednotlivé entity (ROZLOŽ). Velkým přínosem bylo i několik editačních příkazů - OŘEŽ, PRODLUŽ, PROTÁHNI, OTOČ, atd.
V roce 1987 (R8) byla dána možnost používat příkazy ZOOM, PŘEKRESLI aj. transparentně za běhu jiných příkazů.
V průběhu dalších let již následovaly verze ( release ) 10, 11, 12, 13 a 14 … 20 …

Příchodem AutoCADu na trh v 80. letech byla ovlivněna celá oblast CAD systémů. Znamenalo to velký přínos jak pro široký okruh uživatelů z mnoha oblastí, tak pro firmy zabývající se tvorbou nadstaveb pro jednotlivé konkrétní oblasti užití.